info@voskalyos.com

Ana Sayfa | Tükçe | English

 

HAKKIMIZDA

MOZAİK

RESTORASYON

UYGULAMALAR

İLETİŞİM

  MOZAİK
 

Mozaik, farklı renklerde bir kaç malzemenin küçük parçalarını yan yana getirerek oluşturulan düzenleme tekniğinin adıdır. Kullanılan malzeme mermer, cam, seramik, çakıl taşı, kumaş, kağıt, metal olabilir. Tessera denilen küçük boyutlu küp, üçgen, dikdörtgen prizma gibi düzgün biçimli parçalar harç ya da yapıştırıcı sürülmüş duvar, tavan, zemin üstüne bir desen oluşturacak şekilde tutturulur.

Değişik formlarda ve renkte malzemelerle yapılan süslemeler Sümerlerden Phryglere, Bizans' tan Osmanlı' ya pek çok medeniyetin yüzeylerini süsledi. Bu malzemeler onlara resim sanatının her zaman yakalayamadığı bir canlılık getirdi. Mozaik sanatının başyapıtları Anadolu topraklarından çıktı.

Günümüzde mozaik sanatının seçkin örnekleri İtalya' da ki Pompeii, Herculaneum ve Ostia' da antik kentlerinde, Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesinde, ülkemizde ise İstanbul Büyük Sray Mozaikleri Müzesi (Sultanahmet), Hatay Arkeoloji Müzesi, Gaziantep Müzesi, Adana Müzesi (birkaç parça)' de görülebilir.

Rönesans'ın gerçekçilik anlayışının etkisiyle mozaik giderek yaygınlığını kaybetti. 19.yy da Avrupa' da mozaik sanatı yeniden canlandı. 20.yy da özellikle Meksikalı sanatçılar modern yapılarda mozayiği yaygın olarak kullandılar. Türkiye' de Bedri Rahmi Eyupoğlu (1913-1975) mozaik çalışmalarıyla bu sanatın önde gelen çağdaş temsilcisi oldu.

Biz de mozaik çalışmalarımızı yaparken; mermer parçaları, ithal-yerli cam mozaikleri, seramik, porselen, doğal taşları, rengarenk boncukları, opal cam çeşitlerini farklı boyutlarda keserek, kırarak kullanıyoruz.

Mozaik çalışmalarımızı; zeminde, iç ve dış duvarlarda, havuzlarda, mutfak ve banyolarda, tavanlarda, peyzaj alanlarında, masa ve tezgah üstlerinde, sütunlarda, merdiven basamak alınlarında, çeşitli ufak panolarda, logo ve yazı çalışmalarında, klasikten moderne bir çok renk, desen ve malzeme seçeneğiyle görmeniz mümkün.

Kullandığımız malzemelerin teknik özellikleri;

  • Su ve nem geçirgenliği yoktur.

  • Ani ısı değişikliklerine dayanıklıdır.

  • Renkler malzemenin kendi yapısında bulunur, boyanmaz.

  • Asitlere ve kimyasallara dayanıklıdır.

 
 

Her hakkı saklıdır.© 2008 Voskalyos Taş Sanatı